Lupta dintre Donald Trump și Kamala Harris va fi extrem de dură: Sondajele arată că încep competiţia directă pe picior de egalitate

trump harris

O serie de sondaje efectuate în SUA, imediat după ce Joe Biden şi-a retras candidatura pentru realegere duminică, inclusiv unul realizat de Reuters/Ipsos, arată faptul că Donald Trump și Kamala Harris încep competiţia directă pe picior de egalitate, pregătind terenul pentru o campanie dramatică în următoarele trei luni şi jumătate.

Un sondaj naţional New York Times/Siena College publicat joi a arătat că Harris a redus avansul considerabil al lui Trump. Trump o devansează pe Harris cu 48% la 46% în rândul alegătorilor înregistraţi, faţă de 49% la 41% la începutul lunii iulie, după prestaţia dezastruoasă a lui Biden la dezbatere, care a dus la un val de apeluri ale democraţilor ca acesta să-şi retragă candidatura.

În timp ce sondajele la nivel naţional oferă semnale importante privind sprijinul american pentru candidaţii politici, câteva state-cheie înclină de obicei balanţa în Colegiul Electoral al SUA, care decide în cele din urmă cine câştigă alegerile prezidenţiale.

Harris a primit, de asemenea, veşti bune pe acest front, deoarece Emerson College/The Hill a publicat un sondaj care arată că ea a început să reducă din diferenţa faţă de Trump în cinci state critice: Arizona, Georgia, Michigan, Pennsylvania şi Wisconsin. Potrivit sondajului, Trump o conduce în continuare pe Harris în toate statele, cu excepţia Wisconsinului, unde sunt la egalitate.

Împreună, sondajele sugerează că, în timp ce Trump, în vârstă de 78 de ani, păstrează un avantaj strâns, el nu a înregistrat, în urma Convenţiei Naţionale Republicane de săptămâna trecută, acea creştere a sprijinului pe care candidaţii speră să o obţină după evenimentele extrem de bine scenarizate, televizate şi costisitoare.

Trump joacă strategic și refuză o primă dezbatere

Donald Trump consideră „nepotrivit” să participe la dezbateri cu Kamala Harris atât timp cât aceasta nu este desemnată oficial de Partidul Democrat drept candidata sa la alegerile prezidenţiale din noiembrie, a declarat joi echipa de campanie a republicanului, relatează AFP, informează Agerpres.

„Ar fi nepotrivit să programăm ceva cu Harris deoarece democraţii s-ar putea răzgândi foarte bine”, a indicat echipa lui Donald Trump într-un comunicat, după ce vicepreşedinta, marea favorită pentru a-l înlocui pe Joe Biden după retragerea din campanie, a declarat că este pregătită pentru dezbateri.

Pe de altă parte, Kamala Harris s-a declarat pregătită să aibă o dezbatere faţă în faţă cu Donald Trump înainte de alegerile prezidenţiale americane din noiembrie. „Sunt pregătită, s-o facem”, a declarat Kamala Harris reporterilor.

Donald Trump, care candidează din partea Partidului Republican la alegerile prezidenţiale din SUA, a lansat joi atacuri – considerate de AFP ca neobişnuit de virulente – împotriva vicepreşedintei Kamala Harris.

Trump s-a referit la toate direcţiile principale ale programului democratei, inclusiv avorturile, clima, protecţia minorităţilor sexuale. Concluzia sa a fost că Harris este „este o nebună radicală de stânga”; el a repetat de mai multe ori „e nebună, e nebună”.

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *