Ziua cea mai NEAGRĂ: Peste 11.000 de cazuri noi de covid! 591 de oameni au murit

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.073 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 160 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3104316910,37
2.Arad3690032810,09
3.Argeș419563529,11
4.Bacău383372675,74
5.Bihor4462454110,75
6.Bistrița-Năsăud18295584,24
7.Botoșani213721164,54
8.Brașov6046247310,10
9.Brăila205091358,95
10.Buzău214972557,88
11.Caraș-Severin171271005,80
12.Călărași165941087,18
13.Cluj807155019,61
14.Constanța640972989,35
15.Covasna11470775,96
16.Dâmbovița335142579,02
17.Dolj426041426,15
18.Galați401773716,43
19.Giurgiu182542009,51
20.Gorj14130844,88
21.Harghita12634915,68
22.Hunedoara325032748,11
23.Ialomița178661108,73
24.Iași672864127,78
25.Ilfov6972833415,01
26.Maramureș291981843,82
27.Mehedinți14760797,17
28.Mureș354414118,78
29.Neamț289681835,76
30.Olt241161737,22
31.Prahova5860246711,37
32.Satu Mare19268863,75
33.Sălaj16486997,33
34.Sibiu384694518,94
35.Suceava362121773,45
36.Teleorman226721867,79
37.Timiș810474659,32
38.Tulcea12610997,07
39.Vaslui253011425,24
40.Vâlcea244721728,00
41.Vrancea16358645,13
42.Mun. București287209132513,35
43.Din străinătate**177016 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  19444*241 
TOTAL1.666.09711.073 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.395 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA33
2ARAD56
3ARGEŞ32
4BACĂU19
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI13
8BRĂILA14
9BRAŞOV64
10BUZĂU57
11CĂLĂRAŞI16
12CARAŞ-SEVERIN26
13CLUJ37
14CONSTANŢA48
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ20
18GALAŢI22
19GIURGIU11
20GORJ26
21HARGHITA23
22HUNEDOARA45
23IALOMIŢA25
24IAŞI53
25ILFOV48
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI13
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI197
29MUREŞ46
30NEAMŢ49
31OLT53
32PRAHOVA38
33SĂLAJ19
34SATU MARE29
35SIBIU37
36SUCEAVA42
37TELEORMAN51
38TIMIŞ51
39TULCEA7
40VÂLCEA12
41VASLUI2
42VRANCEA14
 Total1.395

În intervalul 01.11.2021 (10:00) – 02.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 591 de decese (279 bărbați și 312 femei), din care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 591 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 60 la categoria de vârstă 50-59 ani, 162 la categoria de vârstă 60-69 ani, 187 la categoria de vârstă 70-79 ani și 155 la categoria de vârstă peste 80 ani. 555 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Un deces înregistrat este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP București. Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Ialomița, Prahova și Sibiu, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 586 decese.

Din totalul de 591 de pacienți decedați, 541 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.987. Dintre acestea, 1.876 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 367 sunt minori, 335 fiind internați în secții și 32 la ATI.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

CITEȘTE ȘI:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *