România NU mai are nici un pat liber la ATI! RECORD: Peste 15.000 de cazuri de covid-19

În data de 5 octombrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1453 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. În București sunt avizate de DSP 313 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19. De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 130 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19, dintre care 55 sunt în București. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale. 1480 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări.

Atât la nivel national, cât și în Municipiul București nu mai sunt libere paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2. Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare. Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare.

Până astăzi, 5 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.289.156 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.578 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.139.310 pacienți au fost declarați vindecați. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.037 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 246 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba239972254,17
2.Arad279573135,12
3.Argeș309062653,44
4.Bacău306181943,10
5.Bihor329032853,32
6.Bistrița-Năsăud151911144,65
7.Botoșani173352113,52
8.Brașov482293414,11
9.Brăila150961213,32
10.Buzău148291623,04
11.Caraș-Severin135951113,72
12.Călărași123371033,90
13.Cluj666855546,29
14.Constanța499004634,96
15.Covasna9227341,88
16.Dâmbovița251681602,80
17.Dolj333991236,24
18.Galați316291233,58
19.Giurgiu131511934,99
20.Gorj10828972,61
21.Harghita9314821,76
22.Hunedoara259171874,02
23.Ialomița127401314,29
24.Iași508354434,91
25.Ilfov5422961210,68
26.Maramureș250002764,21
27.Mehedinți107721855,42
28.Mureș266522412,56
29.Neamț223912213,04
30.Olt179461354,96
31.Prahova421754814,93
32.Satu Mare16522793,49
33.Sălaj130431435,25
34.Sibiu296691263,99
35.Suceava303232763,91
36.Teleorman170541575,46
37.Timiș660645078,70
38.Tulcea95381082,80
39.Vaslui196102463,81
40.Vâlcea185381633,32
41.Vrancea125871842,71
42.Mun. București220330251510,31
43.Din străinătate**147713 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  13450*3.334 
TOTAL1.289.15615.037 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.809 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD55
3ARGEŞ46
4BACĂU17
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI25
8BRĂILA13
9BRAŞOV40
10BUZĂU50
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN34
13CLUJ30
14CONSTANŢA70
15COVASNA24
16DÂMBOVIŢA54
17DOLJ22
18GALAŢI12
19GIURGIU26
20GORJ29
21HARGHITA13
22HUNEDOARA45
23IALOMIŢA54
24IAŞI121
25ILFOV72
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI219
29MUREŞ42
30NEAMŢ35
31OLT49
32PRAHOVA30
33SĂLAJ23
34SATU MARE33
35SIBIU9
36SUCEAVA89
37TELEORMAN117
38TIMIŞ65
39TULCEA103
40VÂLCEA21
41VASLUI21
42VRANCEA10
 Total1.809

Până astăzi, 37.929 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 04.10.2021 (10:00) – 05.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 252 de decese (118 bărbați și 134 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București. Dintre cele 252 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 la categoria de vârstă 50-59 ani, 70 la categoria de vârstă 60-69 ani, 88 la categoria de vârstă 70-79 ani și 63 la categoria de vârstă peste 80 ani.

238 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Din totalul de 252 de pacienți decedați, 227 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 25 și 87 de ani. 23 dintre pacienții decedați vaccinați care au decedat prezentau comorbidități și 2 nu au prezentat comorbidități. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.402. Dintre acestea, 1.480 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 407 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 22 la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.717.830 de teste RT-PCR și 3.440.443 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.554 de teste RT-PCR (13.743 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.811 la cerere) și 51.184 de teste rapide antigenice.

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

One thought on “România NU mai are nici un pat liber la ATI! RECORD: Peste 15.000 de cazuri de covid-19

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *