Primarul Chițac s-a trezit că e… „groasă”: A cerut de la Guvern a treia sumă pe țară pentru a gestiona CRIZA încălzirii din această iarnă. Fondul de Rezervă este GOL!

Asociația Municipiilor din România a trimis un document către ministerul de Finanțe în care prezintă sumele de care au nevoie 25 de municipii, printre care Timișoara, Iași, Cluj, Constanța, pentru a acoperi factura la încălzire prin sistemul centralizat. Conducerea Asociației Municipiilor din România (AMR) a avut o discuție, pe 19 octombrie, în sistem videoconferință, cu ministrul de Finanțe, Dan Vîlceanu. Municipiile au solicitat alocarea din Fondul de rezervă al Guvernului a sumelor necesare pentru acoperirea unor cheltuieli legate de sistemul centralizat de termoficare, care să poate compensa „creșterea nesustenabilă a prețurilor cu producerea energiei termice”.

În această iarnă nu putem face față creșterilor de prețuri pentru a încălzi populația, pentru a ține în viață sistemele centralizate de termoficare. A mai fost o discuție despre tratamentul egal. S-a făcut deja o înțelegere în București ca prețul gazului să fie luat direct cu prețul de la Romgaz de 150 de lei, iar restul primarilor să ne ducem pe 800 – 1.000 de lei sau cât mai crește acest preț. Nu e deloc corect”, a declarat, pentru Europa Liberă, Constantin Toma, președintele executiv al AMR.

Datele arată că suma necesară pentru a depăși iarna (octombrie 2021 – aprilie 2022) este de 1,8 miliarde de lei. Primarii din cele 25 de municipii care au sistem centralizat de încălzire susțin că principalele probleme cu care se confruntă în această perioadă și pentru care solicită sprijin sunt:

  • Plata în avans a unor cantități de combustibil
  • Realizarea unor lucrări de reparații în sistem de urgență care condiționează funcționarea sistemului de termoficare
  • Plata datoriilor restante, în mod deosebit la furnizorii de combustibil
  • Susținerea subvenționării costului gigacaloriei

Ministrul Vîlceanu le-a cerut primarilor să transmită și care este partea pe care o pot acoperi din bugetul local. În urma centralizării datelor, s-a constatat că 1,27 miliarde de lei ar trebui să vină de la bugetul central. Problema este că Fondul de rezervă este aproape gol. În el se mai află sub 50 de milioane de lei, departe de solicitările venite din teritoriu. Guvernul demis nu poate da Ordonanțe de Urgență sau să aprobe o nouă rectificare bugetară. Premierul demis le-a promis primarilor că problema urmează să fie rezolvată, dar nu a precizat și când.

În briefingul după ședința de guvern din 14 octombrie, Florin Cîțu a anunțat că Fondul de rezervă poate să fie alimentat „deoarece veniturile la buget sunt mai mari” decât s-a estimat.

„În plus, avem dividendele companiilor de stat din energie care anul acesta vor fi folosite pentru a susține acest efort”, a adăugat premierul demis.

Printre municipiile care solicită cele mai mari sume de la bugetul central se numără: Timișoara, Constanța, Iași, Ploiești și Oradea.

Nr. CrtMunicipiuNecesar estimat / mii leiOctombrie 2021 – Aprilie 2022Alocare locală/mii leiSolicitare Buget de Stat / mii lei
01234
1.Arad62.67225.60137.071
2.Bacău96.4084.40092.008
3.Botoșani9.5009.500
4.Brad11.87811.878
5.Brașov11.8779.0772.800
6.Buzău7.5007.500
7.Constanța140.01082.53557.475
8.Cluj70.4617.40863.053
9.Craiova21.3015.00016.301
10.Drobeta Turnul Severin98.00058.00040.000
11.Galați8.3002.0006.300
12.Gheorgheni7.9427.942
13.Făgăraș3.0001.0002.000
14.Focșani31.5402.90028.640
15.Iași387.000142.000245.000
16.Mangalia17.8451.78516.060
17.Miercurea Ciuc4.6005404.060
18.Oradea97.78526.00071.785
19.Pitești73.25421.73251.522
20.Ploiești110.00027.00083.000
21.Râmnicul Vâlcea3.5609522.608
22.Rădăuți29.5007.80021.700
23.Suceava27.97027.9705.000
24.Timișoara421.58970.309351.280
25.Tulcea43.0005.00038.000
Total:1.801.422529.0091.272.413

CITEȘTE ȘI:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

4 comentarii la „Primarul Chițac s-a trezit că e… „groasă”: A cerut de la Guvern a treia sumă pe țară pentru a gestiona CRIZA încălzirii din această iarnă. Fondul de Rezervă este GOL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *