La nivel național, s-a DEPĂȘIT rata de 10 cazuri la mie! 523 de oameni au murit în ultimele 24 de ore, aproape 17.000 de cazuri noi de infectare – Unul din patru teste, rezultat pozitiv

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.765 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 204 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2939026210,34
2.Arad346843969,79
3.Argeș387034699,35
4.Bacău363973215,35
5.Bihor413086329,36
6.Bistrița-Năsăud177211025,03
7.Botoșani206071694,85
8.Brașov572272669,76
9.Brăila192941649,03
10.Buzău196052817,72
11.Caraș-Severin162741225,72
12.Călărași157001597,75
13.Cluj774945769,40
14.Constanța6125345710,23
15.Covasna109021025,61
16.Dâmbovița313984338,32
17.Dolj410002507,17
18.Galați377023766,45
19.Giurgiu170331359,50
20.Gorj133751345,08
21.Harghita118181925,30
22.Hunedoara307233407,28
23.Ialomița1668623210,01
24.Iași641705999,01
25.Ilfov6650938517,02
26.Maramureș282521374,06
27.Mehedinți140221587,85
28.Mureș329925077,61
29.Neamț274993276,17
30.Olt227181807,75
31.Prahova5458235311,62
32.Satu Mare18521923,34
33.Sălaj157151397,23
34.Sibiu352133477,11
35.Suceava351312734,02
36.Teleorman213772108,16
37.Timiș7784751210,03
38.Tulcea118811276,96
39.Vaslui243041906,21
40.Vâlcea225752377,36
41.Vrancea155002005,26
42.Mun. București275891164916,13
43.Din străinătate**16978 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  25190*3565 
TOTAL1.587.88016.765 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.557 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD63
3ARGEŞ24
4BACĂU22
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI19
8BRĂILA8
9BRAŞOV42
10BUZĂU55
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ25
14CONSTANŢA42
15COVASNA26
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ72
18GALAŢI16
19GIURGIU22
20GORJ42
21HARGHITA29
22HUNEDOARA49
23IALOMIŢA10
24IAŞI76
25ILFOV56
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI18
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI278
29MUREŞ41
30NEAMŢ78
31OLT47
32PRAHOVA45
33SĂLAJ15
34SATU MARE20
35SIBIU9
36SUCEAVA44
37TELEORMAN54
38TIMIŞ71
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI14
42VRANCEA16
 Total1.557

În intervalul 25.10.2021 (10:00) – 26.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 523 decese (260 bărbați și 263 femei), din care 12 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 523 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 37 la categoria de vârstă 50-59 ani, 124 la categoria de vârstă 60-69 ani, 192 la categoria de vârstă 70-79 ani și 152 la categoria de vârstă peste 80 ani. 481 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 13 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 29 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 12 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău și Suceava,  în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 511 decese. Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. Cei 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.637. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 479 sunt minori, 436 fiind internați în secții și 43 la ATI.

La nivel național s-a depășit rata de 10 cazuri la mia de locuitori

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

CITEȘTE ȘI:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *