INSP: Constanța, în TOP 3 național de cazuri noi de infectări cu covid

Municipiul Bucureşti se află marţi, 7 septembrie, pe primul loc în topul negativ al judeţelor cu cele mai multe cazuri noi de infectări cu noul coronavirus. Judeţul Timiş ocupă locul II, iar pe locul al III-lea se află Constanţa. Concret, în Bucureşti în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 314 de cazuri noi.  În Timiş au fost raportate câte 106 cazuri noi. În judeţul Constanţa au fost înregistrate 91 cazuri noi în ultimele 24 de ore.   În unităţile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.527. Dintre acestea, 426 sunt internate la ATI. Din totalul pacienţilor internaţi, 101 sunt minori, 95 fiind internaţi în secţii şi 6 la ATI.

Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 9.195.354 de teste RT-PCR şi 2.566.396 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.078 de teste RT-PCR (7.798 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 9.280 la cerere) şi 28.352 de teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 11.513 persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.177 de persoane se află în izolare instituţionalizată. De asemenea, 53.748 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituţionalizată se află 76 de persoane.

Nr. crt.JudeţNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidenţa  înregistrată la 14 zile
1.Alba21508250,34
2.Arad24104260,51
3.Argeş27883240,35
4.Bacău26936710,53
5.Bihor29625260,29
6.Bistriţa-Năsăud12567571,14
7.Botoşani14507400,36
8.Braşov44228550,45
9.Brăila13466170,23
10.Buzău12827180,34
11.Caraş-Severin11806240,59
12.Călăraşi10506100,73
13.Cluj59129721,05
14.Constanţa44092910,68
15.Covasna860330,11
16.Dâmboviţa22888190,34
17.Dolj27384220,64
18.Galaţi28269450,55
19.Giurgiu11337140,71
20.Gorj9410200,35
21.Harghita839590,18
22.Hunedoara23278140,44
23.Ialomiţa11009260,35
24.Iaşi43407750,46
25.Ilfov46433221,30
26.Maramureş21061670,71
27.Mehedinţi8491150,35
28.Mureş24282210,27
29.Neamţ19637500,71
30.Olt14973230,54
31.Prahova36232400,53
32.Satu Mare13887851,52
33.Sălaj11102160,38
34.Sibiu27008160,64
35.Suceava25238810,69
36.Teleorman14214400,87
37.Timiş558651061,07
38.Tulcea859590,37
39.Vaslui16395290,43
40.Vâlcea16680200,32
41.Vrancea10983390,43
42.Mun. Bucureşti1887113141,14
43.Din străinătate**109820
44.Cazuri noi nealocate pe judeţe1027*217
 TOTAL1.109.0762.033

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe judeţe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate şi centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcţiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică şi atribuite cazurile pozitive judeţului/localităţii de care aparţin persoanele infectate.

**În ceea ce priveşte cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetăţeni care au venit în România fiind infectaţi în alte ţări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe judeţe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcţiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului Bucureşti şi al judeţelor. Mai jos aveţi graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcţiile de Sănătate Publică:

image

PE ACELAȘI SUBIECT:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *