Bilanț CORONAVIRUS: 6.651 cazuri NOI! CONSTANȚA: 342 noi cazuri confirmate

Până astăzi, 25 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 919.794 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 825.208 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.651 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba177351083,43
2.Arad197911453,13
3.Argeș231351161,98
4.Bacău226331781,84
5.Bihor241131682,67
6.Bistrița-Năsăud9916631,97
7.Botoșani123151291,63
8.Brașov374912964,98
9.Brăila11065792,42
10.Buzău10494651,20
11.Caraș-Severin9233581,63
12.Călărași8563362,02
13.Cluj466823755,47
14.Constanța366673423,80
15.Covasna6695851,90
16.Dâmbovița200501192,60
17.Dolj22638942,73
18.Galați230052292,49
19.Giurgiu9319723,38
20.Gorj8374642,33
21.Harghita6856511,11
22.Hunedoara189952274,38
23.Ialomița9168602,01
24.Iași374242412,23
25.Ilfov373223247,91
26.Maramureș18987582,15
27.Mehedinți6958421,93
28.Mureș197671301,85
29.Neamț15933882,01
30.Olt12527651,62
31.Prahova294241441,73
32.Satu Mare11495832,33
33.Sălaj9410633,27
34.Sibiu224891073,04
35.Suceava22510461,06
36.Teleorman11254912,20
37.Timiș473343856,14
38.Tulcea7098461,69
39.Vaslui14296521,40
40.Vâlcea13786952,73
41.Vrancea9135431,33
42.Mun. București15315121716,50
43.Cazuri noi nealocate pe județe4561*-782 
 TOTAL919.7946.651 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.196 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD39
3ARGEŞ38
4BACĂU22
5BIHOR16
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI13
8BRĂILA2
9BRAŞOV52
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ20
14CONSTANŢA152
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA42
17DOLJ14
18GALAŢI34
19GIURGIU10
20GORJ22
21HARGHITA8
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA18
24IAŞI43
25ILFOV53
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI212
29MUREŞ34
30NEAMŢ18
31OLT15
32PRAHOVA22
33SĂLAJ12
34SATU MARE10
35SIBIU19
36SUCEAVA23
37TELEORMAN30
38TIMIŞ52
39TULCEA1
40VÂLCEA20
41VASLUI12
42VRANCEA7
 Total1196

Până astăzi, 22.719 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 24.03.2021 (10:00) – 25.03.2021 (10:00) au fost raportate 140 de decese (78 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Municipiul București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Hunedoara, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Tulcea, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Vaslui. Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani. 133 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.336. Dintre acestea, 1.348 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.579.391 de teste RT-PCR și 543.346 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 30.233 de teste RT-PCR (19.207 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.026 la cerere) și 11.746 de teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 68.607 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.901 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 71.707 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.070 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 659 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 martie, 6.431 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.273.590 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 4 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal. Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.495 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat. Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

PE ACELAȘI SUBIECT:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *