Bilanț CORONAVIRUS: 6.516 cazuri NOI! CONSTANȚA: 300 noi cazuri confirmate

Până astăzi, 26 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 926.310 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 830.270 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.516 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba178471123,52
2.Arad199401493,08
3.Argeș232511162,09
4.Bacău227381051,88
5.Bihor242801672,65
6.Bistrița-Năsăud9955392,07
7.Botoșani12401861,74
8.Brașov378223315,02
9.Brăila11131662,41
10.Buzău10555611,28
11.Caraș-Severin9275421,74
12.Călărași86671042,14
13.Cluj470353535,62
14.Constanța369673003,88
15.Covasna6745501,96
16.Dâmbovița201541042,62
17.Dolj227951572,75
18.Galați232142092,65
19.Giurgiu9393743,39
20.Gorj8423492,27
21.Harghita6886301,08
22.Hunedoara191982034,55
23.Ialomița9215472,08
24.Iași375751512,27
25.Ilfov376303088,02
26.Maramureș19041542,07
27.Mehedinți7019612,00
28.Mureș199391721,96
29.Neamț160621292,05
30.Olt12626991,60
31.Prahova295541301,77
32.Satu Mare11544492,29
33.Sălaj9460503,36
34.Sibiu226681793,15
35.Suceava22577671,05
36.Teleorman11349952,30
37.Timiș476803466,08
38.Tulcea7165671,78
39.Vaslui14362661,43
40.Vâlcea13863772,82
41.Vrancea9174391,31
42.Mun. București15443712866,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe4698*137 
 TOTAL926.3106.516 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.311 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA44
2ARAD19
3ARGEŞ26
4BACĂU29
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI22
8BRĂILA6
9BRAŞOV50
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI34
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ31
14CONSTANŢA142
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ26
18GALAŢI28
19GIURGIU6
20GORJ38
21HARGHITA10
22HUNEDOARA58
23IALOMIŢA13
24IAŞI45
25ILFOV66
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI196
29MUREŞ44
30NEAMŢ35
31OLT21
32PRAHOVA19
33SĂLAJ22
34SATU MARE19
35SIBIU22
36SUCEAVA19
37TELEORMAN37
38TIMIŞ44
39TULCEA5
40VÂLCEA26
41VASLUI9
42VRANCEA19
 TOTAL1311

Până astăzi, 22.835 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.03.2021 (10:00) – 26.03.2021 (10:00) au fost raportate 116 decese (59 bărbați și 57 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Municipiul București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Harghita, Ilfov, Ialomița, Mehedinți,  Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Timiș, Vaslui, Vrancea. Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani. 108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.529. Dintre acestea, 1.364 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.609.165 de teste RT-PCR și 554.286 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.754 de teste RT-PCR (17.445 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.309 la cerere) și 10.940 de teste rapide antigenice. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 20 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 martie a.c. Pe teritoriul României, 68.984 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.972 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.324 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 94 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.914 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 630 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 martie, 6.334 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.077.030 de lei. De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 3 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal. Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.496 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat. Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

PE ACELAȘI SUBIECT:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *