Bilanț CORONAVIRUS: 3.474 cazuri NOI! CONSTANȚA: 127 noi cazuri confirmate

Până astăzi, 17 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.027.039 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 936.515 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.474 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19821603,41
2.Arad225101163,32
3.Argeș257021012,36
4.Bacău24966941,81
5.Bihor272801173,15
6.Bistrița-Năsăud11195422,42
7.Botoșani13572431,57
8.Brașov418651603,75
9.Brăila12559472,42
10.Buzău11816501,77
11.Caraș-Severin10390562,30
12.Călărași9561291,75
13.Cluj544442005,35
14.Constanța411881273,14
15.Covasna7844342,85
16.Dâmbovița21706481,80
17.Dolj25378822,12
18.Galați26089542,82
19.Giurgiu10543522,49
20.Gorj8976140,90
21.Harghita7594471,39
22.Hunedoara217891023,67
23.Ialomița10296242,30
24.Iași408501021,98
25.Ilfov431011106,13
26.Maramureș19875180,95
27.Mehedinți7791271,77
28.Mureș223581062,69
29.Neamț17760601,76
30.Olt13826381,64
31.Prahova326491172,49
32.Satu Mare12521311,54
33.Sălaj10352362,24
34.Sibiu24956903,02
35.Suceava23542250,79
36.Teleorman12869442,70
37.Timiș521611703,60
38.Tulcea7980332,14
39.Vaslui15431331,26
40.Vâlcea15548422,66
41.Vrancea10053401,54
42.Mun. București1746106445,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1722*9 
 TOTAL1.027.0393.474 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 586 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD6
3ARGEŞ27
4BACĂU10
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI10
8BRĂILA 
9BRAŞOV16
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ27
14CONSTANŢA61
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI21
19GIURGIU6
20GORJ6
21HARGHITA4
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA7
24IAŞI22
25ILFOV20
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI88
29MUREŞ24
30NEAMŢ10
31OLT6
32PRAHOVA20
33SĂLAJ2
34SATU MARE9
35SIBIU10
36SUCEAVA5
37TELEORMAN9
38TIMIŞ30
39TULCEA4
40VÂLCEA2
41VASLUI18
42VRANCEA6
 Total586

Până astăzi, 26.072 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 16.04.2021 (10:00) – 17.04.2021 (10:00) au fost raportate 135 de decese (66 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani. m129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.305. Dintre acestea, 1.505 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.110.458 de teste RT-PCR și 772.751 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.909 teste RT-PCR (12.622 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.287 la cerere) și 11.760 de teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 53.274 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.473 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.830 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 122 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.925 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 641 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 aprilie, 5.226 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 976.577 de lei. Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.506 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.123 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat. Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

PE ACELAȘI SUBIECT:

DISTRIBUIE ARTICOLUL!
  •  

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *